Weights Nedir ve Nasıl Tanımlanır ?

Weights modülü tek bir rakam üzerinden birden fazla odanın ve fiyat planının otomatik olarak güncellenmesini sağlayan formüllerin oluşturulduğu alandır.

Bu tanımlamaları oluşturmak için öncelikle Settings-General Settings altındaki Weights usable kutusu tiklenerek aktif hale getirilmelidir.

 

Bu kutu tiklendikten sonra Definitions’ın altında weights alt başlığı görüntülenebilir.

 

Weights tanımlarını oluştururken öncelikle oluşturulan weights’in hangi ana rakam üzerinden güncelleneceğini gösteren bir “Master rate- Base Rate” oluşturmak gerekmektedir.

Bunun için Definitions –Rate Types adımlarını takip ederiz.Fiyat planlarını görüntüleyebildiğimiz bu alanda sağ üstte bulunan Switch to Rate Bases butonuna basarak mevcut ana fiyat tanımlarını yani Base Rate tanımlamarını görüntüleriz.

 

Yeni Base Rate eklemek için sağ üstte bulunan Add butonuna basarız.Gelen ekranda Base rate’e ait kod ve isim girerek save butonuna basarız.

 

Yeni bir weight tanımlamak için Definitions altında bulunan Weights I tıklarız.Gelen ekranda mevcut tanımlı weights tanımlarını görürüz.Yeni bir weights tanımlamak için sağ üstte bulunan Add butonuna basarız.

 

ODA BAZLI WEIGHTS TANIMLAMA:

 

Girmiş olduğumuz ana fiyat odaların genel fiyatlarını değiştirecekse Room Type Weight yani oda tipli weight oluşturmak gerekecektir.

Bunun için yeni weights oluşturduğumuzda tanıma ait kod ve isim girilir ve weight type Room olarak seçilir.

Rate Base bölümüne Definitions Rate Types’ın altındaki oluşturmuş olduğumuz base ratelerden hangisini kullanacağımızı seçeriz.Modification name kısmına isim yazıldıktan sonra Base bölümünde Occupancy Based seçerek her bir occupancy için formül ayarlayabiliriz.

 

Örneğin Junior Suite fiyatı gireceğimiz fiyatın 30 Euro fazlası olacaksa aşağıdaki gibi bir tanımlama hazırlayabiliriz.En aşağıdaki bölümde oda tipinin her bir occupantinin ana rakam ile bağlantısını tam sayı veya yüzde ile oluşturabiliriz.Dilersek eksi olarak da bu alana değer girebiliriz.

 

İşlemi tamamladıktan sonra sol aşağıda bulunan save butonuna basarız.

Mevcut weights tanımını oluşturduktan sonra bu tanımı formülün geçerli olacağı odaya attach etmek gerekecektir.Bunun için Definitions-Room type adımlarını takip edip ilgili odayı büyüteç işaretine tıklayarak görüntüleriz.Ortada bulunan Weights tanımlarından geçerli olanı tikleyip save ederiz.

 

Bu işlem sonrasında master rateimizi 100 Euro olarak güncellediğimizde Junior Suite oda tipine ait tüm fiyatlar 130 Euro olarak güncellenecektir.Oda tipine ait birden fazla fiyat planı olabilir,örneğin kahvaltı dahil fiyatın kişi başı 8 Euro fazla olması gerekebilir.Bu durumda Fiyat bazlı weights tanımlamak gerekecektir.

 

FİYAT BAZLI WEIGHT:

 

Tıpkı oda tipi weightinde olduğu gibi Definitions-Weights adımları takip edilerek Sağ üstte bulunan Add butonuna basılır ve yeni weight oluşturma ekranında weight type “Rate” olarak tanımlanır.Örneğin BB fiyatlar için her bir kişi adına kahvaltı farkını 10 Euro olarak tanımlamak istiyoruz.Bu durumda aşağıdaki gibi her bir kişi için ana fiyatın üzerinden kaç Euro ekleneceğini tanımlarız.

 

Daha sonra bu weight tanımını hangi fiyat planı içerisinde kullanacaksak ilgili fiyat planının içerisinden Room types and channels aşamasında seçip save ederiz.

 

HESAPLAMA NASIL ÇALIŞIR

 

Master rate i 100 euro olarak güncellersek üstteki örnek tanımlara göre Junior Suite oda tipinin tüm fiyatları Room bazlı weights den dolayı 100+30 Euro üzerinden 130 Euro olarak güncellenecektir. BB fiyat planı ise Fiyat tipli weightden dolayı 130 Euroya ek olarak her bir kişi için 10 Euro ek ücret alacaktır.Bu sayede BB fiyatlar:

1 Kişi:140 Euro

2 Kişi:150 Euro

3 Kişi:160 Euro

4 Kişi:170 Euro  olarak güncellenecektir.

 

MASTER RATE NASIL GÜNCELLENİR:

 

Rates and Availability ekranında sağ üstte bulunan Master Edit butonuna basılır.

 

Bu butona basıldığında tüm odaların üstünde Base fiyatın girildiği satır gelecektir.

 

Bu alandaki kutuya ilgili master rate girilir.Definitions-Rate type sekmesindeki Switch to Rate Bases bölümünde kaç tane master rate oluşturulduysa hepsi üst bölümde gözükecektir.Dilersek 2 tane base rate yaratıp 6 oda tipinin 3 ünü bir master rate ile diğer 3 ünü 2. Master rate ile güncelletebiliriz.

Burada önemli olan Weights I oluşturuken hangi Base Rate in kullanıldığı olacaktır.

HESAPLAMA SIRASI NASIL DEĞİŞTİRİLİR:

 

Weight tanımları oluşturulurken bir oda tipine birden fazla weights eklenebilir.Örneğin bir oda  fiyatını base fiyatın 2 katı +15 Euro fazla olmasını istiyorsak hem ana fiyatın 2 katı fazla olması için aşağıdaki gibi %100 olarak bir weights hem de 15 Euro fazla olması için ikinci bir weights oluştururuz.

 

Bu 2 weights tanımını da ilgili odanın içine girip seçeriz.Fakat bu 2 weights tanımından öncelikle %100 olanın kullanılıp daha sonra 15 Euro olanın kullanılabilmesi için sıralama tanımlaması yapılması gerekmektedir.

 

Bu sıralamayı Definitions-Weights adımlarını takip ettiğimizde karşımıza gelen mevcut weight listesinin sağ üst kısmında bulunan re-order ile tanımlarız.

 

Re Order butonuna bastığımızda gelen weightslerin önceliğini sürükle bırak yöntemi ile değiştirebiliriz.Ana fiyatın 2 katının 15 Euro fazlasını istediğimiz için %100 fazlası tanımlı olan weights in 15 Euro için tanımlı olan weights den aşağıdaki gibi önce olması gerekmektedir.

 

Eğer odamızın fiyatı base rate’in 15 Euro fazlasının 2 katı olması istenseydi sıralamadaki yerlerini değiştirmemiz gerekecekti.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?