Promotions – Promosyonlar

Promosyonlar, tanımlamış olduğunuz promosyon kodları ile müşterilerinize belirli tarih aralıklarında belirli oranda veya günde indirimler sunmanızı sağlar. 5 farklı tipte promosyon vardır;

  1. Free Night (Gün İndirimi)
  2. Special Discount (Yüzdelik İndirim)
  3. Early Booking (Erken Rezervasyon İndirimi)
  4. Rolling Early Booking (Hareketli Erken Rezervasyon İndirimi)
  5. Fixed Room Price (Sabit Fiyatlı Promosyon)
  6. Last Minute Promotion ( Son Dakika Promosyonu)

Promotions sayfasını ilk defa açtığınızda önceden tanımlı olan promosyonlarınızı liste hâlinde görürsünüz.

Listenin üzerinde filtreme seçenekleri vardır. Bu seçeneklere göre listenizi filtreleyebilirsiniz.

 

Listedeki kolonlar şu sıralamadadır;

Type: Promosyonunuzun tipi

Name: Promosyon için verdiğiniz belirtici bir isim

Sales Period: Promosyonun satış tarih aralığıdır. Başlangıç ve bitiş tarihleri dâhildir.

Accommodation Period: Konaklama tarih aralığıdır. Sadece bu konaklama tarih aralığında giriş – çıkış yapan rezervasyonlara promosyon indirimi uygulanır. 

Code: Rezervasyon aşamasında müşterilerinizin kullanacağı promosyon tipidir.

Promotion Code Only: Yaratılan bütün promosyonlar geneldir, yani afişe edilen fiyata etki eder ve herkes faydalanabilir. Promotion Code only seçilmesi halinde, sadece code kullanımı ile bu promosyondan faydalanılabilir.  

View: Promosyon ayrıntılarını göreceğiniz sayfaya yönlendiren butondur.

 

Bir promosyon eklemek için önce sağ üst taraftaki yeşil ADD butonuna basın;

Karşınıza gelen seçeneklerden oluşturmak istediğiniz promosyon tipini seçin ve NEXT butonuna basın.

 

FREE NIGHT (GÜN İNDİRİMİ)

Free Night (Gün İndirimi): müşterilerinizi daha uzun konaklamaya teşvik etmek amacıyla kullanılır. Belirli bir gece sayısından daha fazla konaklayacak misafirlerinize belirlediğiniz gece sayısı kadar da ücretsiz konaklama imkânı sağlar. Ayrıca bu ücretsiz gecenin hangisi olabileceğini seçebilirsiniz.

Promotion Code: Buraya sadece İngilizce karakter ve sayı kullanarak boşluk bırakmadan istediğiniz uzunlukta bir promosyon kodu yazabilirsiniz. Eğer global promosyon değil ise misafirleriniz daha sonra bu kodu kullanarak rezervasyon indirimli fiyatları görebileceklerdir.

Promotion Name: Buraya ayırt edici bir isim verebilirsiniz. Örneğin; “Pay 7 get 1 night free” gibi veya 7=6 gibi.

Global Promotion : Bu seçeneği işaretlemeniz durumunda kullanıcılar promosyo kodu girmeden tanımlamış olduğunu promosyonu görebilir ve rezervasyon yapabilir.

Select Rate Type: Buraya aktif olan fiyat tipleriniz listelenecektir. Hangi fiyat tiplerinde bu promosyonu uygulamak istiyorsanız seçin. Access Code ile oluşturulan fiyatlar üzerinden promosyon yapılamaz. 

Select Room Type: Bir fiyat tipi seçtikten sonra hemen yanında bu fiyat tipine bağlı olan odalar gelecektir. Hepsi otomatik seçili gelecektir. Eğer promosyonu kullanmak istemediğiniz bir oda tipi varsa işaretini kaldırmanız yeterlidir.

Sales Period: İlk olarak limitsiz gelir. Eğer bir satış tarih aralığı vermek istiyorsanız, create sales period’a tıklayıp satış tarih aralığını girebilirsiniz. Geçmiş tarihleri seçemezsiniz.

Accommodation Period: İlk olarak limitsiz gelir. Eğer bir konaklama tarih aralığı vermek istiyorsanız, create accommodation period’a tıklayıp konaklama tarih aralığını girebilirsiniz. Geçmiş tarihleri giremezsiniz. Ayrıca promosyonlar kalış tarihleri arasında giriş çıkış yapacak rezervasyonlar için hesaplanacağını unutmayın!

Minimum Night: Promosyondan faydalanabilmek için minimum kaç gece konaklama koşulu olduğunu belirtir. 

Maximum Night: İsterseniz en fazla geceleme koşulu da ekleyebilirsiniz.

Free Night Count: Minimum gece koşulunu sağlayan bir rezervasyonun kaç gecesinin ücretsiz olacağını belirtir. 

Application Type: Ücretsiz gecelerin rezervasyonun hangi gününden hesaplanacağını belirtir. 3 tiptir;

  • First Night (İlk Gece): Ücretsiz gece(ler) giriş gününden itibaren ücretsiz gece sayısı kadar hesaplanır.
  • Last Night (Son Gece): Ücretsiz gece(ler) çıkış gününden itibaren ücretsiz gece sayısı kadar hesaplanır.
  • Average (Ortalama): Ücretsiz gece(ler) gün ortalama fiyat hesaplanıp gece sayısı kadar uygulanır.

Minimum Advance: Eğer isterseniz promosyondan faydalanabilmek için rezervasyonun giriş gününden en az kaç gün önce rezervasyon yapılması gerektiği koşulu ekleyebilirsiniz.

REPEAT (Tekrarla): Eğer bu seçeneği işaretlerseniz en az gece sayısı ve ücretsiz gece sayıları katsayılar hâlinde devam eder. 

Örneğin;

Minimum Gece = 7 x2 14 x3 21 x4 28

Ücretsiz Gece = 1 x2 2 x3 4 x4 4

Eğer 21 günden sonra devam etmesini istemiyorsanız, Maximum Night’a 21 yazmanız yeterlidir.

 

Son adımda oluşturduğunuz Promosyon’un özetini göreceksiniz. Save tuşu ile promosyonunuzu kayıt edebilirsiniz.

 

SPECIAL DISCOUNT (YÜZDELİK İNDİRİM)

Special Discount (Yüzdelik İndirim): Müşterilerinize genel bir indirim vermek amacıyla kullanılır. İsterseniz belirli bir satış tarihi aralığında ve / veya konaklama tarih aralığında isterseniz herhangi bir tarih aralığı limiti olmadan yüzdelik indirim imkânı sağlar. İsterseniz belirli bir koşulda tanımlayabilirsiniz. Sadece yüzdelik indirim oranını (Percentage) belirtmek zorundasınız. Tanımlaması diğer promosyonlarla aynıdır.

 

EARLY BOOKING (ERKEN REZERVASYON İNDİRİMİ)

Early Booking (Erken Rezervasyon indirimi): Misafirlerinize belirli bir satış tarih aralığında belirli bir konaklama döneminde indirim imkânı sağlar. Bu promosyonu tanımlarken satış ve konaklama tarih aralığı girmeniz zorunludur. İsterseniz var olan diğer koşullardan da ekleyebilirsiniz.

 

ROLLING EARLY BOOKING (HAREKETLİ ERKEN REZERVASYON İNDİRİMİ)

Rolling Early Booking (Hareketli Erken Rezervasyon indirimi): Misafirlerinizi erken rezervasyon yapmaya teşvik etmek amacıyla giriş tarihinden belirttiğiniz gün sayısı kadar önceden yapılan rezervasyonlara indirim imkânı sağlar. Bu promosyonu tanımlarken minimum advance girmeniz zorunludur. İsterseniz diğer koşullardan da ekleyebilirsiniz.

 

FIXED ROOM PRICE PROMOTION (SABİT FİYATLI PROMOSYON)

Fixed Room Price Promotion ( Sabit Fiyatlı Promosyon) Müşterilerinize sabit bir fiyatla promosyon vermek amacıyla kullanılır. İsterseniz belirli bir satış tarihi aralığında ve / veya konaklama tarih aralığında isterseniz herhangi bir tarih aralığı limiti olmadan seçeceğiniz fiyat tipine bağlı odalara dilediğiniz fiyatı uygulayabilirsiniz. İsterseniz belirli bir koşulda tanımlayabilirsiniz. Girdiğiniz fiyatların iptal ve iade koşulları seçtiğiniz fiyat tipi ile aynı olacak şekilde çalışmaktadır.

LAST MINUTE PROMOTION ( SON DAKİKA PROMOSYONU)

Last Minute Promotion ( Son dakika promosyonu) Müşterilerinize haftanın istediğiniz günleri için belirlediğiniz saat aralığında otomatik çalışan bir promosyon vermek amacıyla kullanılır. İsterseniz belirli bir satış tarihi aralığında ve / veya konaklama tarih aralığında isterseniz herhangi bir tarih aralığı limiti olmadan seçeceğiniz fiyat tipine bağlı odalara dilediğiniz fiyatı uygulayabilirsiniz. İsterseniz minimum konaklama, maksimum konaklama koşulu tanımlayabilirsiniz. Girdiğiniz fiyatların iptal ve iade koşulları seçtiğiniz fiyat tipi ile aynı olacak şekilde çalışmaktadır. Seçtiğiniz saat aralığı otelinizin bulunduğu zaman dilimini esas alarak çalışmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?