Modify a Room – Oda Değişikliği

Bir rezervasyon altında bulunan odada değişiklik yapmak için rezervasyon ayrıntısında ilgili odada bulunan MODIFY ROOM butonuna bastığınızda aşağıdaki reservation update sayfası açılacaktır.

Açılan bu sayfada o odaya ait bilgileri ve oda tutarını göreceksiniz.

Hemen altında değişiklik yapmak istediğiniz alanları göreceksiniz. Oda konaklaması için şu değişiklikleri yapabilirsiniz;

  • Pax sayıları değişiklikleri
  • Giriş – çıkış tarihleri değişikleri
  • Oda tipi değişiklikleri
  • Fiyat tipi değişiklikleri

 

Arama opsiyonları;

– Use Same Room: Bu seçenek işaretli ise aramayı aynı oda tipi için yapar.

– Use Same Rate Type: Bu seçenek işaretli ise aramayı aynı fiyat tipi (Yani aynı board aynı iptal ve ödeme koşulları için) yapar.

– Use Old Rates For Original Dates: Bu seçenek seçili ise rezervasyonun yapıldığı tarihlerdeki fiyatlar kullanılır. Örneğin; 19 Mayıs tarihindeki konaklama gününe fiyat 150EUR ise ve daha sonra bu fiyat değiştirildiyse yeni aramada 19 Mayıs konaklama tarihine değiştirilse dahi 150EUR uygulanır. Bu seçenek işaretli değilse değiştirildiği yeni fiyat uygulanır. Bunun amacı misafirin uzatmalarda veya kısaltmalarda hakkının saklanmasıdır.

– Use Same Promotion If Available: Bu seçenek seçili ise oda tipinde eğer bir promosyon kodu kullanıldıysa ve bu promosyon hâlâ geçerli ise promosyon yeni arama kriterlerine göre tekrar kullanılır. Bunun amacı misafirin hakkının saklanmasıdır.

 

Aşağıdaki ekran görüntüsünde değişikliğin yapılışını görebilirsiniz;

 

1) Seçilen odada kişi değişikliği veya tarih değişikliği yapılmamıştır. 

2) Seçilen odanın fiyat tipinde bir değişiklik yapılmamıştır. Yani yine yarım pansiyon, iade edilebilir base winter rate EUR fiyat kodunda arama yapılmış. Çünkü arama seçeneklerinde use same type seçilidir ve gelen sonuçlarda aynı fiyat tipinden gelmektedir. 

3) Arama seçeneklerine göre;

Use same room seçilmemiş; yani oda tipi değiştirilmek isteniyor.

Use same rate type seçilmemiş; yani fiyat tipi (pansiyon tipi, iptal-ödeme koşulları) değiştirilmek istenmiyor.

Use old rates for original dates işaretlenmemiş yani eğer bu odanın fiyatı değişti ise yeni fiyatlardan hesaplanması isteniyor. Oda tipi değişeceği için seçili olsa dahi yeni fiyatlardan hesaplanacaktı.

Use same promotion if available seçili; yani odada geçerli olan promosyon hâlâ geçerli ise yine kullanılmak isteniyor. Dikkat edilirse gelen sonuçlarda promosyonlu fiyatlar ve indirimden önceki fiyatların üzeri çizilmiş.

4) Gelen sonuçlarda double standard room’daki orijinal fiyat tipi seçilmiş. Ekranın sağ tarafında yapılan seçim ve yapılacak işlemler gelmiştir. 4 ile işaretli alan; rezervasyon değişikliği yapıldığında 179,01 EUR’luk iptal bedeli oluştuğunu göstermektedir. Hemen altında bu iptal bedelini tahsil etmek isteyip istemediğinizi sormaktadır. Örneğin; uzatma yapan misafirler için, belki iptal bedeli uygulanmak istenmeyebilir. Eğer iptal bedeli uygulanmak isteniyorsa apply cancellation fee seçili olmalıdır.

5) Eğer misafir isimlerini girmek veya var olan misafir isimlerini değiştirmek istiyorsanız, update guest details seçeneği işaretli olmalıdır. Bir sonraki adımda sizden misafir isimlerini girmenizi isteyecektir.

6) Updated Room Price: Değişiklik yapacağınız odanın oluşan yeni fiyatıdır.

7) Booking Price: Değişliklik yapacağınız odanın oluşan yeni fiyatı ile beraber rezervasyonun toplam tutarıdır.

Update butonuna basarak değişiklik yapılır. 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?